Eszükben sincs levenni az ukránoknak az OTP-t a háború támogatóinak listájáról
Az EUrologusnak nyilatkozott így az illetékes szervezet. A kormány keménykedik a listázás miatt, de az új szankciós csomagot azért megszavazta.
Az EUrologusnak nyilatkozott így az illetékes szervezet. A kormány keménykedik a listázás miatt, de az új szankciós csomagot azért megszavazta.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatón beszéltek az EU spanyol soros elnökségének céljairól. Az Európai Parlamenti választások előtt a spanyol elnökségnek több mint 250 ügyet, köztük a sokat vitatott migrációs reformot és költségvetés módosítást is le kellene zárnia. Mindkét ügyben könnyen szembe találhatják magukat a magyar kormánnyal.
Támogatta Bóka János európai uniós miniszteri kinevezését az Országgyűlés illetékes bizottsága. A leendő miniszter az uniós pénzekről azt mondta, mindenkinek a saját belátásra bízza, az Európai Bizottság politikai megfontolásoknak megfelelően hogyan értékeli a magyar vállalások végrehajtását.
Az olajcég alá tartozó szlovák Slovnaft jelenleg a szankcióktól mentesen exportálhat orosz olajból finomított termékeket Csehországba, és a magyar külügy azt szeretné, ha ez még legalább egy évig így maradna.
Két közalapítványi formában működő magyar egyetemet kihúztak az Erasmus+ egyik támogatási formájának nyertesei közül. Sem a Semmelweis, sem a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem nem kaphat EU-s pénzt, az állami fenntartású BME azonban igen.
Hivatalosan is megkezdte működését Hágában a Nemzetközi Központ az Ukrajna elleni Agresszió Bűntettének Üldözéséért (ICPA) nevű hivatal, amelynek az Európai Unió Büntetőjogi Együttműködési Ügynöksége (Eurojust) ad otthont.
A tisztséget augusztus 1-jétől tölti be a politikus, aki jelenleg az Igazságügyi Minisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára. Bóka János számára régóta nem ismeretlen terep Brüsszel: 2004 és 2009 között Szent-Iványi István SZDSZ-es EP-képviselő asszisztense volt az Európai Parlamentben, a 2009-es EP-választásokon pedig az SZDSZ színeiben indult.
Az Európai Unió és Magyarország korrupciós és jogállamisági vitája gyakran uralja a közbeszédet, és így könnyű elfelejteni, hogy más nemzetközi szervezetek is foglalkoznak a magyarországi korrupciós helyzettel. A kormány azonban rendszeresen negligálja az átláthatóságra vonatkozó, külföldről érkező kritikákat, ezért összevetettük, mit is ellenőriznek azok, és milyen kifogásokkal élhetnek a magyar helyzettel kapcsolatban. Demokráciát a pénzünkért 8 rész.
Véget ért Brüsszelben az uniós csúcstalálkozó, amelynek során a magyar és a lengyel kormány elérte, hogy hatórás vitát követően két, a migrációval kapcsolatos, általánosságokat tartalmazó bekezdés kikerüljön az elfogadott szövegből. Kiderült: Orbán Viktor csak a Facebookon és a közmédiában keménykedett azzal kapcsolatban, hogy mire költi a pénzt az EU.
A diplomatákat is meglepte a tagállamok közti egyetértés az EU–Kína-kapcsolatok terén. Különösen ha figyelembe vesszük, mekkora tétje a kontinens messze legnagyobb kereskedelmi partnerével, amely ráadásul Oroszország és az Nyugat között egyensúlyoz a trapézon az ukrán háború kérdésében.
A migrációról szóló konklúziót végül Charles Michel, az Európai Tanács elnöke nevében adták ki, de ennek csak szimbolikus a jelentősége. Orbán Viktor puccskísérletről beszélt.
Új témát dobott be az uniós csúcs előtt a magyar miniszterelnök, aki szerint a csőd felé sodorták az Európai Uniót. Ez természetesen nem igaz, Orbán magyarázatában pedig több pont is erősen megkérdőjelezhető. A kormányfő azonban valószínűleg nem véletlenül hozta elő az unió költségvetési tervének tervezett módosítását, azt ugyanis később akár vétóval való fenyegetésre is használhatja.
Nagy reményekkel érkeztek az Európai Unió állam-és kormányfői Brüsszelbe, de lapértesülések szerint a migrációs végkövetkeztetések a magyarok és a lengyelek ellenállása miatt egyelőre elmaradtak. Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki elfogadhatatlannak tartják, hogy a migrációs javaslatokról nem egyhangú döntés született a belügyminiszterek tanácsában.
A miniszterelnök szerint meg kell találni a felelősöket, akik csőd szélére sodorták az Európai Uniót. Az Európai Unió nincs csődben.
Brüsszelben megkezdődött az állam- és kormányfők kétnapos csúcstalálkozója, az első nap középpontjában az orosz-ukrán háború és a migráció áll, Orbán Viktor számára pedig a pénz.
Csütörtökön és pénteken zajlik az EU állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója az Európai Tanácsban. A magyar jogállamiság hivatalosan nincs a napirenden, de több olyan kérdés, például a migráció, vagy Ukrajna anyagi támogatása igen, amelyekben a magyar kormány radikális álláspontot képvisel, és támogatását saját ügyének előrehaladásával hozza összefüggésbe.
Nőtt az európai bebörtönzöttek aránya a Covid-19-zárlat megszüntetését követően – ez derült ki az Európa Tanács éves börtönstatisztikájából.
A területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter nem tudja elképzelni, hogy elvennék tőlünk a soros elnökséget, „bár a politikában nincs lehetetlen".
A Volkswagen olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű jármű kipufogógáz-tisztító berendezésébe, amely érzékeli a mérés körülményeit, így tud csalni a vizsgálaton. 11 millió ilyen autót adtak el, a legtöbbet az EU-ban.
A magyar kormánynak alapvetően három fenntartása van a költségvetési módosító javaslattal szemben, ezek közül az egyik az, hogy „a brüsszeli bürokrácia növelését segíti elő".